B.P.R.D. (Ú.P.V.O.) v Českém Krumlově

9. ledna 2014 v 8:39 | WtG |  Komiks

Zatímco u nás se tempo vydávání šine šnečím tempem, noví čtenáři musí několik let čekat na dotisky Hellboye a před nedávnem vyšel teprve druhý díl B.P.R.D. (Ú.P.V.O.), Mike Mignola se scénáristou Johnem Arcudim vesele rozšiřují Hellboyův svět tak, že toto univerzum bobtná do téměř obřích rozměrů. Ušetřím vás spoilerů, ale prozradím vám, že samostatných řad se dočkal Abe Sapien a Lobster Johnson, do příběhu skvěle zapadají také série Witchfinder a nově Sledgehammer 44 a původní série B.P.R.D. se transformovala na B.P.R.D. Hell on Earth. A to není zdaleka vše. Ve třech knihách jsme měli možnost podívat se také na začátky tohoto úřadu (konkrétně do let 1946 až 1948). A právě na ty nyní navazuje série B.P.R.D. Vampire, odehrávající se v Českém Krumlově.

Jeden z původních agentů úřadu se na osobní vendetě proti upírům (důvody nechám stranou, nerad bych zkazil zážitek těm, kteří neměli možnost číst sérii B.P.R.D.) dostává do poválečného Československa. Děj je tentokrát klasický Mignola tak, jak ho známe. Úvodní cesta, nasání atmosféry místa, detailní popis jeho historie a vysvětlení, co a proč v něm "straší", následované střetem s nadpřirozenem, pořádnou rubačkou a v tomto případě lehce tragickým koncem. Člověk by řekl, že se to po čase musí přejíst, ale tady to funguje dokonale.

Zvlášť když je vše doplněno úžasnou kresbou brazilských dvojčat Fábio Moon a Gabriel Bá (http://fabioandgabriel.blogspot.cz/), která mě nadchla již v knize B.P.R.D. 1947. Věřte, že opravdu nerozeznáte, který z nich v danou chvíli v ruce dřímal tužku. Netuším, jestli Český Krumlov navštívili osobně nebo jeho atmosféru nasávali jen z fotografií, ale na stránky komiksu se jim ji podařilo přenést dokonale. Kresba velmi šikovně doplňuje příběh, který se postupně stává temnějším. Dokonce bych si dovolil tvrdit, že se jedná o jednu z nejponuřejších knih tohoto univerza v poslední době.A teď se jako správní Češi pojďme podívat na to, na kolik se komiks shoduje s realitou. Mike Mignola, jak známo čerpá ze všech možných mýtů a legend, ale mírně si je upravuje podle sebe. A nejinak tomu bylo i tady. Upíří příběh, točící se okolo Eleonore von Schwarzenberg, stojí na historických základech a je doplněn omáčkou potřebnou pro vybudování akčního příběhu. Pokud nemáte o této temnější části historie Českého Krumlova ani ponětí, doporučuji shlédnout rakouský dokument Upíří princezna z roku 2008.

Jak jsem již zmínil, reálie fungují díky kresbě naprosto dokonale. Celkový dojem pak ještě umožňují zcela bezchybně napsané české názvy a nápisy. Svou úlohu zde sehraje dokonce komunistická strana. Nereálně (kromě toho všeho nadpřirozena samozřejmě) tak působí především vykreslení Českého Krumlova jako malé vesnice, kde po válce nežijí žádní (!) muži, a to, že by v roce 1948 komunisté povolili vjezd americké vojenské organizace na naše území. Obzvlášť když Mignola již vytvořil sovětskou opoziční agenturu pro vyšetřování paranormálních jevů.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Goroděckij Goroděckij | E-mail | 30. března 2014 v 22:52 | Reagovat

Děkuji za článek, dobře napsáno. Zrovna jsem "B.P.R.D. Vampire" dočetl a mám tentýž názor. Atmosféra výborná, bodycount vysoký, jen ty faktické chyby v jedničce a hemžící se amíci...

Upíří příběh o Eleonore von Schwarzenberg jsem považoval za výmysl autorů, děkuji za upozornění na jeho skutečný základ.

2 AndreyIlliz AndreyIlliz | E-mail | Web | 16. února 2017 v 16:40 | Reagovat

что делать когда быстрое семяизвержение    http://moskvadgeneriki.blogspot.ru/2017/01/blog-post_613.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama