Čtyři odstíny netopýra

4. září 2013 v 13:51 | WtG |  Komiks
Před necelými čtyřmi měsíci jsem se tu ohlížel za komiksy s Batmanem, které v Česku vyšly minulý rok. Ačkoli od té doby neuplynulo moc času, připsal si u nás temný rytíř další čtyři komiksové zářezy. Myslím si, že by mohli sloužit jako ukázkový případ toho, kolik různých tváří dokáže netopýří muž (respektive příběhy s ním) čtenářům nastavit. Pojďme se na ně podívat z blízka.

Batman detektivní a psychologický


Práva na jednoznačně nejlepší ze tří aktuálně vycházejících batmanovských sérií NEW 52 si u nás uzmula Crew (a na BBart zbyly ty o chlup až celou srst horší). Už z prvních stránek úvodní knihy, nazvané Soví tribunál, na vás dýchne pocit, že toto je skutečně první liga mezi aktuální komiksovou tvorbou. Ačkoli se scénář Scotta Snydera pár absurditám nevyhne (Dick Grayson by měl okamžitě změnit zubaře), je příběh o tajemném spolku vládnoucím po několik generací Gotham City skvěle vystavěný. Zároveň ukazuje tu Batmanovu stránku, kterou mám nejradši - psychologickou a detektivní. Kresba Grega Capulla je navíc po několika knihách, nepřinášejících nic jiného než unifikovaný mainstream, velmi příjemný osvěžením. Sem s pokračováním!

Batman superhrdinský


To Paul Jenkins s Davidem Finchem se s tím v knize Temné děsy (první kniha ze série Temný rytíř) příliš nemažou. Scénář připomíná děj videohry Arkham Asylum, na scénu přivádí pokud možno co největší ansámbl gothamských duševně narušených padouchů a také členy JLA. Ačkoli se kniha snaží předstírat, že má i nějakou (nedej bože detektivní) zápletku, je to pouze jednoduchá a odpočinková rubačka. Ve spojitosti s klasicky mainstreamovou kresbou jsou Temné děsy učebnicovou ukázkou superhrdinského komiksu. Se vším dobrým i zlým, co to obnáší.

Batman kultovní


Kromě nových řad je čas od času potřeba zalovit také v Batmanově bohaté minulosti (a že je po čem sáhnout - troufám si tvrdit, že značná část toho zásadního u nás ještě nevyšla). Crew tentokrát z klobouku vylovila kultovní dílo Alana Moora a Briana Bollanda Killing Joke (u nás dříve vyšlo na pokračování v dřevních dobách komiksu v magazínu Crew), spojila ho s příběhem o prvním setkání Batmana a Jokera , navrch přihodila krátký příběh o obyčejném chlápkovi a celé to zabalila do luxusního vydání Batman: Kameňák a další příběhy. O tom, že je Kameňák jeden z nejlepších příběhů popisující konfrontaci temného rytíře s Jokerem vůbec, netřeba pochybovat. Jejich první setkání v příběhu Muž, který se smál mu tak, ačkoli se Ed Brubaker snaží sebevíc, tak vedle něho působí jako slabý (ale příjemně doplňující) odvar. I tak dohromady tvoří malý klenot, který bude zdobit vaši knihovnu.

Batman barevnýV knize Batman & Robin: Batman znovuzrozený se oproti novým sériím z NEW 52 vracíme po časové ose o něco zpět. Příběh navazuje na Morrisonovo nepochopené a u nás povětšinou zatracované Batman R.I.P. (i když několik kousků do skládačky nám do příběhu opět chybí). Bruce Wayne je prohlášen za mrtvého, Batmanova roucha se ujímá první Robin Dick Grayson a na místo jeho sidekicka nastupuje Bruceův syn Damian. Z toho, co u nás od Morrisona zatím vyšlo, je tato kniha jednoznačně nejlepší. Vrací se zde stylistická barevnost a šílenost klasických silver age příběhů Batmana s Robinem. Místo rachejtlí tu tentokrát ale létají ostré náboje a končetiny. Příběh i postavy jsou správně krvavé a zvrhlé. Nehledě na to, že tu Damian působí jako Hit-Girl v kalhotách, je už tak dobře fungující mix doplněn o neustálé špičkování dvou hlavních představitelů a jejich zvykání si na nové role. Musím říct, že kresba Franka Quitelyho, které jinak příliš neholdují a která zde zdobí první tři sešity, mi k celkovému vyznění sedne mnohem víc než navazující a příliš mainstreamový vizuál Philipa Tana. Morrison si u mě touto sérií získal zpět svou důvěru. Nezbývá než doufat, že se příští rok dočkáme pokračování.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama