Resty ve znamení noir

27. května 2013 v 17:30 | WtG |  Komiks
Přišel čas mých narozenin a s ním i každoroční možnost splnit příjemné resty v podobě odkládaných komiksů, na které v neustále záplavě nově valících se publikací v rozpočtu nezbývá místo. A tak si ke mně svou cestu konečně našla Deluxe edice Criminal a poslední Bendisův omnibus Daredevila (uznávám, spíš než noir je to superhrdinský thriller, ale to by mi zkazilo titulek, že?). Jedná se o dvě dílka, která jsou velmi pozitivně přijímána, takže se v rychlosti podíváme, jestli je to právem.


Daredevil: Muž beze strachu #4

Daredevil je ve své podstatě takový marvelovský Batman a i když mi není osoba samotného Matta Murdocka nijak zvlášť sympatická, v podání dua Bendis-Maleev se jedná o temnou a velmi čtivou jízdu, od které se lze jen velmi těžce odtrhnout. Bravurně vystavené dialogy a realistická a dostatečně temná kresba jsou v této sérii již jistotou. A tak ve vzduchu visela pouze otázka, jak se svůj neuvěřitelně dlouhý run s takřka nulovými výkyvy kvality rozhodl Bendis zakončit.

Kniha opět obsahuje dva hlavní příběhy. V tom prvním se Daredevil a dokonce ani Matt Murdock (vážně?) skoro neobjeví a musím se přiznat, že z celého Bendisova působení mě zaujal vůbec nejméně. Je to ovšem jenom klid před bouří. V závěrečném příběhu se o slovo hlásí opět Kingpin, do hry vstupují Bullseye, Elektra a další postavy, aby vše završily v epickém finále, které pro hlavního hrdinu končí…nechte se překvapit.

Knihu doplňuje ještě vcelku zajímavý příběh ze série What if a minisérie z Ultimate světa, v níž se potkávají Daredevil, Spider-man a Punisher, přičemž zaměřena je především na posledně jmenovaného. Nejde o nic převratného, ale sympaticky to doplňuje celé Bendisovo působení u Daredevila. Nezbývá než jen doufat, že po vydání série Ultimátní komiksový komplet, která v současnosti představuje takřka úplné embargo na vydávání marvelovských příběhů ostatními českými vydavateli, naváže BBart na Bendise příběhy z pera Eda Brubakera.


Criminal

Ten má spolu s kreslířem Phillipsem na svědomí také další z mých restů, sérii Criminal. A ta je, na rozdíl od Daredevila, opravdu noir jako řemen. Dějová linie je složena ze tří příběhů popisujících osudy doslova rozených gangsterů sazených do kulis fiktivního města. Ačkoli se některé z nich odehrávají v úplně jiných dobách, jsou vzájemně důmyslně provázány a vytváří komplexní svět a zároveň staví půdu pro další pokračování. Ve stylu Sin City, chtělo by se říct. Brubaker jde ale do budování svého světa ještě hlouběji a na rozdíl od Miller klade větší důraz na vybudování historie jednotlivých posta a rodin, než města samotného.

Ne, že by jinak neměl Criminal se Sin City nic společného, naopak. Oproti němu ale působí mnohem realističtěji. I když nejde dějově o nic převratně originálního, je poznat, že má Brubaker v rámci žánru nastudováno, a čte se to velmi dobře. Kresba je někde na hranici mezi Sin City a sérií 100 nábojů a k povaze příběhů sedne. Poklonu si zaslouží i české vydání. Obálky a bonusy jsou samozřejmostí již z původní edice, ale celkové provedení české verze opravdu stojí za to. A tak tou zásadní otázkou zůstává, proč sakra na tento rok v edičním plánu BBartu chybí pokračování.

U noir ještě nějakou chvíli zůstanu. Čirou náhodou mě jako další čtivo čeká osmý díl série 100 nábojů. Ale k tomu počasí za okny se to skvěle hodí.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama