Není všechno zlato, co se netopýří

14. května 2013 v 19:17 | WtG |  Komiks
Aneb malé ohlednutí za komiksy s Batmanem v Česku za poslední rok.

Batman je jeden z mála superhrdinů, kterého pozná i vaše babička. Vydavatelé jsou si toho samozřejmě vědomi, takže i na českém komiksovém poli má temný rytíř celou řadu zásahů. Povětšinou se jedná o výběr z těch nejlepších a dnes už klasických příběhů. V uplynulých dvanácti měsících ale vydavatelství sáhla po novějších titulech. Pojďme se letmo podívat, jak to dopadlo.
Batman a syn
Kniha ukazuje začátek delšího období, po které se klávesnice ujal známý komiksový scénárista (a z mého pohledu trošku rutinér) Grant Morrison. A je z toho standardní mainstreamový příběh doplněný o zcela nevybočující kresbu Andyho Kuberta. Postava Batmanova syna je vcelku zábavná (hlavně když dává co proto otravnému Robinovi) a dokud se příběh točí okolí ní, čte se komiks příjemně. V polovině je ale kniha rozdělena podivnou povídkou s Jokerem, na kterou nešťastně navazují dva další, už ne tolik zábavné komiksové příběhy. Přes prsty by tu zasloužil hlavně editor. Vzhledem k tomu, že je zde vynecháno několik sešitů, působí celá kniha nekompaktně a čtenář se nemůžeme zbavit pocitu, že byl o něco ochuzen.

Batman R.I.P.
A špatná práce editora pokračuje i v další knize. Tentokrát to ale už skřípě úplně všude. A nejde jen o to, že od konce knihy Batman a syn vyšlo několik sešitů, o které zůstaneme ochuzeni. Batman R.I.P. by nefungoval ani s nimi. Děj je zmatený, spousta věcí zůstává nevyřčená nebo vyšumí do ztracena a jediné, co funguje, je kresba. Co na tom, že knížka úžasně vypadá, když máte při jejím čtení pocit, jako byste sledovali film Davida Lynche (v tom nejhorším smyslu slova).
Dvě Morrisonovy knihy trpí jedním základním neduhem. Zatímco povětšina titulů s Batmanem, které u nás dosud vycházely, má vcelku samostatný příběh a funguje sama o sobě, tady se vydavatel pustil do delších příběhů. A ty jednoduše nemůžou fungovat, pokud vynecháte několik dílů. Tři nové netopýří série z restartu NEW 52 vydavatelství DC, do jejichž vydání se pouští BBart a Crew, by to měly napravit.

Batman Detective Comics 1: Tváře smrti
Tato publikace je první vlaštovkou. I zde je poznat, že se jedná o několik kratších či delších příběhů s hlavní dějovou linkou na pozadí. Pro české čtenáře je mnohem jednodušší do tohoto vlaku naskočit, protože se jedná o (mírný) restart s minimálními požadavky na znalosti batmanovského universa. Kresbu u Tváří smrti má stejně jako v Batman R.I.P. na starosti Tony S. Daniel. Tentokrát má pod kontrolou i scénář, který funguje mnohem lépe než ten Morrisonův. Příběh sice není tak detektivní, jak by se vzhledem k názvu série slušelo, spíš se jedná o průměrný mainstream, ale má velmi zajímavé chvilky. A hlavně je poznat, že si zde Daniel teprve připravuje půdu na něco většího.

Joker
Když pominu druhé vydání klasik Návrat temného rytíře a Ticho, zůstává pro mě za uplynulých dvanáct měsíců nejlepším českým Batmanem atmosférická jednohubka Joker, ve které se netopýří muž paradoxně jenom mihne. Azzarello se scénářem nedokázal žádné zázraky, ale jeho noir pohled na svět doplněný skvělou kresbou Lee Bermeja zachycující šíleného Jokera mě pohladil po duši (ať to zní jakkoli zvráceně). Doufejme, že se v budoucnu dočkáme jeho variace na Vánoční příběh s Batmanem v hlavní roli. Temný rytíř jako alternace Scrooge v komiksu Batman: Noel totiž opravdu stojí za to.

Co přinese budoucnost
Do konce roku bychom se ale měli připravit na hromadu dalších komiksů s netopýřím mužem. Kromě barevného vydání Moorova Kameňáku doplněného o převyprávění prvního setkání Batmana s Jokerem pod názvem Muž, který se smál, přijdou na řadu další série z NEW 52 - The Dark Knight a především Snyderova eponymní série. Ta by nás měla potěšit už příští měsíc. Morrisonova řada bude pokračovat titulem Batman & Robin. Ohlasy na něj jsou veskrze kladné. Uvidíme, jak moc bude tentokrát vadit absence znalosti předchozího děje. Vypadá to ale, že netopýr bude mít u nás v budoucnu opravdu na růžích ustláno. Přejme to mu i nám.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Traum Traum | E-mail | 22. července 2013 v 0:03 | Reagovat

trochu mě mrzí, že při vydávání Morrisonova běhu přeskočili Bitvu o kápi, je to docela čtivý a ve své době zásadní event a zase se tu operuje s otázkami ,,co batman je" a ,,co batman není", což se čte skoro vždycky dobře...

2 Zlato Zlato | Web | 17. července 2014 v 23:30 | Reagovat

ale všetko zlatom môže byť http://www.najpozicka.com/ako-a-kde-nakupovat-investicne-zlato/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama