Sin City/Město Hříchu#6: Chlast, děvky a bouchačky

14. září 2011 v 18:24 | wennyTHEgenius |  Komiks
Léto (ať už bylo letos jakékoli) nenávratně finišuje a nás čeká pomalý přechod do podzimní deprese a následně zimního spánku, kdy se tělu nechce, ale práce nutí. Má to ale i své světlé stránky. Po mírném letním komiksovém suchu se na nás chystá podzimní nadílka, kterou se postupně bude zaplňovat předvánoční trh. Mezi jednou z novinek vyniká i stálice nakladatelství Comics Centrum - nový díl noirové série Sin City/Město Hříchu. Abychom byli přesní, jedná se o nové vydání knihy Chlast, děvky a bouchačky, které se u čtenářů dočkalo velmi pozitivního ohlasu a až doteď byla beznadějně vyprodaná.

Pokud tedy původní vydání z jakéhokoli důvodu nevlastníte, nebo ano, ale jste vášniví komiksoví sběratelé, kteří musí mít od své oblíbené série veškerá možná vydání, ani na minutu neváhejte s koupí. Pokud pro vás platí ta druhá možnost, pak se ukáže na kolik vážně to se svou sběratelskou vášní myslíte. Kniha totiž, jak už je u Comics Centra tradicí, vychází ve 2 verzích - pevné vazbě a brožované. Šáhnete tedy po spotřebním zboží? Nebo kvalitě v pevných deskách? Nebo jste natolik vášniví sběratelé, že rovnou koupíte obě?

Promiňte mi poněkud netradiční začátek této recenze, ale u Sin City nemohu jinak. Pokud jste totiž s touto sérií už někdy předtím přišli do styku a zachutnala vám její dokonalá atmosféra, pak není tou pravou otázkou, zda Chlast, děvky a bouchačky koupit, ale spíše "kdy už to sakra vyjde?". Na rozdíl od předchozích pěti dílů Sin City je tato kniha sbírkou sebraných povídek a kraťasů z Města hříchu. Najdete tu tak všechno, pro co jste si zamilovali tento temný a nespravedlivý svět plný gangsterů, drsných a (někdy i) správných chlapů a osudových žen, který ve své hlavě vytvořil Frank Miller (300, Návrat temného rytíře), veleznámý kreslíř a scénárista v jedné osobě.

Typická černobílá kresba, občasně doplněná o nějakou barvu (ale vždy jen tak, aby to působilo nenásilně a tak aby to podtrhovalo pointu a atmosféru příběhu), je opět dokonale našlápnutá a výtečně dokresluje noirovou atmosféru. Malé panely střídají celostránkové skvosty tak, jak jsme u Franka Millera v této sérii zvyklí. Obavy z toho, jak budou fungovat kratší příběhy v porovnání s těmi celoknižními, můžete rovnou hodit za hlavu. Pokud jste měli tu čest s některou povídkou z Města hříchu v některém českém komiksovém magazínu (a zcela jistě ji naleznete i v této sbírce), pak mi dáte za pravdu - Frank Miller dokáže pointu dokonale vybrousit i na třech stranách.

Takže, ať už zažijeme se starým známým Marvem Prostě takovej normální sobotní večer nebo Tichou noc, ve které se s mlčením opravdu nešetří, nebo s Dwightem potkáme Neviňátko v červeném, bude nám jasné, jak dobrým je Frank Miller vypravěčem a jak skvěle je celý svět Sin City a jeho postavy vymyšlený a propojený. Utvrdit nás v tom může krátká etuda Tlusťocha a Prcka, poznáme, že i pro nájemné vrahy platí heslo Náš zákazník, náš pán a za vyučenou dostanou i kdejaké Krysy. Poznáme přerod osudové ženy v nájemnou vražedkyni s krycím jménem Modroočka, která některým mužům ukáže, co to znamená Blbě zahnout nebo si prostě vybrat Špatnou cestu. V povídce A vítězem se stává… nás navštíví i naše známé prostitutky a v neposlední řadě nám docvakne, že i Tatínkova holčička nám to může pěkně zavařit.

To vše doplněné o obrazovou galerii dělá z knihy Chlast, děvky a bouchačky "must have" titul, i v případě, kdy jste některé z těchto povídek četli. Protože nemít je pohromadě by byl hřích.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama