Captain America: První Avenger

9. srpna 2011 v 19:47 | wennyTHEgenius |  Film
Co by to byl za rok, kdyby se v období letních blockbusterů neobjevil, alespoň jeden film na motivy komiksu. Letos si na naše peněženky brousí zuby rovnou tři - Green Lantern, Kovbojové a vetřelci a v neposlední řadě první Avenger, postava hájící barvy americké vlajky. Captain America je (momentálně) poslední filmem, který má pod svou záštitou filmové studio komiksového nakladatelství Marvel, které se snaží, obdobně jako je tomu v komiksech, o provázanost jednotlivých filmů, postav a jejich vesmíru. Po výborném prvním Iron Manovi a jeho o něco méně kvalitním ale stále podařeném pokračování, nevýrazném Hulkovi a překvapivě sympatickém Thorovi je to právě Captain America, který uzavírá představení superhrdinů v samostatných filmech před jejich týmovou spoluprací v chystaných Avengers.

A v českých kinech se mu na rozdíl od ostatních zatím příliš nedaří (důkazem budiž i skoro prázdný sál kina, které jsem navštívil). Ačkoli ani Iron Man ani Thor u nás nejsou zrovna známé postavy (to bych si dovolil tvrdit, že právě Captain America je v širším povědomí), přilákaly do kin mnohem víc lidí než americký patriot. Nerad bych se pouštěl do nějakých sociologických studií, ale jádro pudla bude zřejmě ležet právě v amerikanismu, který Captain zastupuje a který směle nosí na své hrudi. A to v zemi, kde stále víc lidí říká "ne radaru", zřejmě není to pravé ořechové.

Postava Captaina America (skloňovat či neskloňovat?) byla vytvořena během druhé světové války k probuzení vlastenectví a podpoře amerických vojáků na frontě. To je fakt, který jí nikdo neodpáře a ani tvůrci filmu se mu nesnažily jakkoli vyhnout. A ačkoli se ho snaží sami ve filmu ironizovat, nic to nemění na tom, že tato postava ve své plochosti nic víc nenabízí. Captain America dostává větší hloubku až ve chvíli, kdy se po několika desetiletích probouzí z umělého spánku v ledu a jako voják se starými ideály se musí vyrovnávat s bezcitností moderní doby. Nic z toho však ve filmu nečekejte. Ten vypráví klasický komiksový příběh z doby druhé světové války doplněný o lehce sci-fi komiksové prvky.

Steve Rogers je nepříliš fyzicky zdatný mladík, který by rád pomohl své vlasti na frontě, leč je neustále odmítán. Osud (či scénárista, zaměňte si dle libosti) tomu chce, aby dostal šanci a stal se prvním a zároveň posledním subjektem v pokusu o vytvoření supervojáka, zvrátil válku a postavil se zlotřilému Red Skullovi z paranormální nacistické divize Hydra. Scénář následuje klasický vzorec - představení hrdiny, získání schopností, jejich první zátěžový test a na závěr pořádný souboj s padouchem. Film celkově působí lehce staromilsky, jako vzpomínka na Hollywood raných 90. let. Kombinace druhé světové války a lehce sci-fi prvků a styl vyprávění bývá často přirovnáván k filmům s Indiana Jonesem a po jeho shlédnutí vám bude jasné proč.

Herecké obsazení je samo o sobě kvalitní. Chris Evans (Scott Pilgrim, Fantastická čtyřka) má tu smůlu, že nemá příliš, co hrát. Postava správňáka Stevena Rogerse je totiž nejen plochá, ale pro film taky nevýrazně napsaná. A tak ani nevíte, jestli ji máte fandit nebo ne. To démonický Red Skull Hugo Weavinga (Matrix, Pán prstenů) je o poznání výraznější postava, kterou bohužel naprosto shazuje český dabing (tomu jsem se snažil v kině vyhnout, ale na rozdíl od zbytečného 3D se mi to bohužel nepodařilo). Raději ani nechci vědět, z čí hlavy se vylíhl "geniální" nápad nadabovat nacisty přihlouplou češtinou ve stylu Milana Šteindlera v Alles Gutte. Nejenže se takto z filmu vytrácí veškeré napětí, ale ten pak působí jako nechtěná parodie. Sázkou na jistotu pak bylo obsazení Tommy Lee Jonese do role generála, který má jako jediný podařené hlášky.

Celkově se režiséru Joe Johnstonovi nedá moc vytknout - odvedl celkem slušnou filmovou práci. Na druhou stranu ve vás po zhlédnutí filmu nejspíš zůstane neslaný nemastný pocit a jediné, co si zapamatujete, bude trailer na filmové Avengers, umístěný již klasicky za závěrečnými titulky. A to je trochu málo. Nemůžu to říct jinak, film stojí na hlavní postavě a ta má stejný problém jako celý snímek - Captainovi America chybí koule.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama