X-Men: První třída: Nejsvětlejší zítřek

12. července 2011 v 16:02 | wennyTHEgenius |  Komiks


S krátkým zpožděním po stejnojmenném filmu vychází komiks, který jsem před časem omylem označil za jeho předlohu. Je třeba však zkraje upozornit, že filmová První třída, která si s komiksovou ba ani filmovou X-mení mytologií a časovou posloupností příliš hlavu neláme a spíše využívá zrovna to, co se jí hodí do krámu, má s komiksovou První třídou kromě názvu společné maximálně kostýmy hlavních hrdinů a některé postavy. Na stránkách komiksu, který se minulý týden objevil na pultech knihkupectví, nám scénárista Jeff Parker a kreslíř Roger Cruz předvádí počátky Xavierovy školy pro nadanou mládež a příběhy úplně prvního složení týmu X-men (u nás krátce uvedeného na začátku X-menů v sérii Comicsové legendy, i když již v lehce pozměněné sestavě).

Kromě profesora Xaviera tak v tomto díle sledujeme příběhy prvních pěti studentů - Cyclopse, Icemana, Beasta, Marvel Girl a Angela, kteří musí bojovat nejen se zločinnými nástrahami, ale také s tím, jak ovládnout svoje schopnosti a jak se naučit na veřejnosti správně oslovovat krycími jmény (na toto téma je nepříliš vtipná narážka snad v každém příběhu). To jak se vám komiksová První třída bude líbit, záleží na tom, co od ní očekáváte. Pokud jste natěšeni na moderní převyprávění originálního zrodu X-menů, který v české podobě dosud neznáme, budete nejspíš zklamáni.

Kniha se skládá z osmi krátkých příběhů, které na sebe nijak nenavazují, a žádného zrodu týmu se v nich nedočkáme. Scénárista Jeff Parker nás hodí přímo doprostřed události, kdy už škola pěkně funguje, krátce představí hlavní postavy, ale nic víc. A ačkoli přebal knihy tvrdí, že jde o klasické příběhy, nejde (alespoň co se mi podařilo zjistit) o žádné převyprávění, nýbrž o zbrusu nové zápletky, které jako skládačka zapadají do těch původních z 60. let. Často se zde tak odkazuje na postavy a události, které se udály v komiksových sešitech za dob největšího rozkvětu Stana Leeho, ale kniha nám je detailněji nepředstaví a neznalý český čtenář tak tápe.Krátký prostor, který je každému z osmi příběhů vymezen, neumožňuje scénáristovi více rozpracovat dějovou linku. Zápletky tak opravdu působí jako u klasických komiksů ze 60. let jen s tím rozdílem, že využívají moderní vypravěčské komiksové postupy. Žádnou hluboce rozpracovanou psychologii postav tak rozhodně nečekejte, na to zde není místo. Místo toho je zde hodně akce, nepříliš zábavných hlášek a postav (kromě těch z X-meního universa se zde setkáme např. s Thorem, Dr. Strangem či Lizardem).

O vizuální stránku se postaral kreslíř Roger Cruz. Jeho lehce infantilní kresba, která po boku nepříliš inteligentního scénáře ještě více umocňuje to, že tento komiks opravdu působí jako pro děti školou povinné, mi na rozdíl od ne nepodobných výjevů Adama Kuberta v Ultimate Fantastic Four, příliš nesedla. Rozhodně tím nechci říct, že by byla špatná, jen tento styl není mému srdci blízký. Co však musím jednoznačně pochválit, jsou obálky od Marka Djurdjevice - ty opravdu nemají chybu.

Až trošku moc kritiky na nebohé autory. Ale nechápejte mě špatně, První třída rozhodně není špatný komiks. Jen od něj nesmíte čekat příliš. Jednoduché příběhy s mírně dětinskou kresbou ze začátků X-meního týmu jsou dobrou volbou pro nenáročné letní čtení, byť jsou kvalitativně jen lehce nad úrovní, která je nastavená u X-menů v Comicsových legendách. X-Men jsou fajn, ale možná už by bylo na čase přijít s nějakým pořádným Wolverinem.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama