Zámek a klíč #1: Vítejte v Lovecraftu

1. května 2011 v 19:30 | wennyTHEgenius |  Komiks


Přišel květen, lásky čas, a to mimo jiné znamená, že alergici po roce opět proklínají svět, propuká hokejové šílenství v podobě mistrovství světa a demonstranti vycházejí do ulic. Byla by škoda, kdyby v těchto událostech zapadlo, že se nakladatelství Comics centrum konečně probouzí ze zimního spánku. A na své čtenáře si tentokrát přichystalo rovnou tři novinky (více na oficiálním webu nakladatelství), z níž se mi jako první do pařátů dostala první kniha ze série Zámek a klíč.

V zahraničí velmi oceňovaná hororová série, podle které se v současné době natáčí také televizní seriál, vypráví o osudu jedné rodiny a zvláštním domě jménem Klíčov, do kterého je nucena se po vraždě hlavy rodiny odstěhovat. Každý se se ztrátou milované osoby vyrovnává po svém. Matka utápí žal v alkoholu, nejstarší syn Tyler si dává smrt svého otce za vinu, jeho sestra Kinsy se prostě jen snaží zapadnout do nové školy a malý Bóďa se snaží užít si svého nového bydliště a vše řádně prozkoumat. A je to právě on, kdo jako první zjistí, že s tímhle příbytkem není všechno v zrovna nejlepším pořádku.

Možná by někdo z vás chtěl v tuto chvíli říct, že zápletka sama o sobě z nejoriginálnějších není, a určitě by měl pravdu. To, díky čemu je tento komiks tak oblíbený, určitě není originalita prvotního nápadu (aneb omletá varianta na téma "rodina se přistěhuje do nového domu a začnou se dít nadpřirozené věci"), nýbrž atmosféra a styl vyprávění, který člověka chytne hned od prvních stránek a už ho nepustí. Zámek a klíč tak působí jako výborná pocta celému hororovému žánru, vždyť také ostrovní městečko, v němž se Klíčov nachází, se jistě nejmenuje Lovecraft jen čirou náhodou.


Lví podíl na tom má scénář výborného Joe Hilla. Pokud vám prozradím, že se jedná o pseudonym syna Stephena Kinga, slavného autora hororových knih (a mého velkého oblíbence), bude vám jasné, že jablko tentokrát nepadlo daleko od stromu. Pro Hilla je Zámek a klíč po románu a souboru hororových povídek jeho komiksovou prvotinou, ovšem musím uznat, že práci s tímto médiem napoprvé zvládl na výbornou. Tempo příběhu a styl vyprávění má správný a nápaditý rytmus, události sledujeme z pohledu různých postav a i když víte, že tu autor rozehrává pouze část toho, co na nás má v budoucnu nachystáno, stejně si po přečtení nepřipadáte ochuzeni, protože kniha působí jako uzavřený úvodní film z chystané série. Série, na jejíž další díl se budete s napětím těšit.

Co mě napoprvé trošku zaskočilo, byla kresba Gabriela Rodrigueze. Člověk by si nejspíš pro hororovou sérii představoval něco temnějšího a realističtějšího a ne takto ikonickou kresbu, která se spíše hodí například do nedávno recenzované Ultimate Fantastic Four. Tento pocit u mě přetrval během čtení prvního sešitu, u druhého už to bylo lepší a u třetího si mě Rodriguez získal úplně. Tahle "teenagerovská" a nevinná kresba je v naprostém kontrastu s brutalitou příběhu a společně tak vytvářejí jedinečný absurdní mix, který je navíc podtržen výborným zachycením mimiky jednotlivých postav. Prostě to nakonec sedí jak prdel na hrnec.

Překladu se, jak bývá u Comics Centra zvykem, zhostil jako vždy výborný Jan Kantůrek. Jediné, co mi tu trochu nesedělo a působilo to jako pěst na oko, bylo počeštění některých jmen. To, že v měste Lovecraft stojí dům jménem Klíčov, ve kterém bydlí Tyler, Kinsy a Bóďa Zámkovi mi nepřišlo příliš věrohodné a rozhodně bych byl pro zachování původních jmen. I přes tuto drobnou vadu na kráse je pro mě první kniha série Zámek a klíč příjemným překvapením a představuje pro mě zaplnění díry, která u nás na poli hororových komiksů dosud zela.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama