Wolverine: Old Man Logan

18. dubna 2011 v 14:45 | wennyTHEgenius |  Komiks
I když mě nákup zahraničních komiksů samozřejmě láká, jako student mám vůbec problém najít peníze na to koupit si i komiksy, o které mám zájem, vycházející v češtině. Zvlášť dnes, když se s nimi doslova roztrhl pytel a ceny navíc rostou. Při nedávné cestě do Vídně jsem ale neodolal a při návštěvě tamního komiksového obchodu si z neuvěřitelného výběru po náročném rozhodovacím procesu odnesl komiks, na který jsem slyšel pět pouze chválu - Old Man Logan. Předem upozorňuji, že v téhle recenzi kritiku nenaleznete, protože jsem z tohohle booku bezmezně nadšený a už teď ho řadím, pokud ne do mých TOP 10, tak do TOP 20 určitě.

Hrdinou tohoto příběhu je (zcela nečekaně) Wolverine. Tedy, na tohle jméno už nějakou dobu neslyší, jelikož se ho vzdal před 50 lety v den, kdy se všem superpadouchům marvelovského vesmíru podařilo spojit a zabít všechny (očividně až na pár výjimek) superhrdiny. Teď už je prostě jen Logan, starý a zlomený muž, který se usadil v kalifornské poušti a založil rodinu, rozhodnutý už nikdy znovu nevytasit své drápy. V Americe, jejímž prezidentem je nyní Red Skull a jejíž území je rozdělené na několik částí ovládaných různými superpadouchy, se mu ovšem nežije lehce. Zvlášť když nemá na odvod daně správci svému území - Hulkovi a jeho zdegenerovaným dětem, kteří vyhrožují tím, že si dají Loganovu rodinu k večeři. Jako vhod tak přijde nabídka Hawkeye na přivýdělek, pokud mu pomůže dopravit tajný náklad na druhé pobřeží Ameriky. Šílená road story v ještě šílenějším světě může začít.

Už ze začátku je jasné, že námět to není zrovna nejoriginálnější. Scénárista Mark Millar si něco málo půjčil z legendárního Návratu temného rytíře, něco málo z hororu Hory mají oči a něco více z vlastního Wanted. S tím rozdílem, že zločinci tu tentokrát nejsou v utajení a apokalypsu rozjíždí naplno se vším, co k ní patří, a čtenáři příběh sledují z té druhé strany mince. Millar na nás vše nevybalí hned (a hodně toho neřekne vůbec), naopak postupně buduje atmosféru a to co se stalo se superhrdiny, hází jakoby jen tak mimochodem v podobě malých narážek. Čtenáři tak dlouho netuší, co se Wolverinovi v osudný den stalo, proč skončil dráhu superhrdiny a co nebo jestli vůbec ho přinutí znovu vytáhnout své adamantiové drápy. Tady je nutno podotknout, že tenhle book samozřejmě ocení více ti, co se vyznají v Marvel Universe a ještě více ti, kdo ho mají rádi. A další věc, na kterou je třeba upozornit, že se s tím Millar opět (a teď mi promiňte ten výraz, ale jinak to v tomto případě nejde) vůbec nesere, takže postavy umírají jak na běžícím pásu a hlavy a končetiny létají z každého z osmi sešitů v této knize.
Brutalita je ještě více umocněna skvělou a realistickou kresbou, u nás dosud (pokud mě paměť neklame) nepublikovaného, Steva McNivena. Tomu se spolu s Millarem povedlo vytvořit post-apokalyptický svět, který ne náhodou připomíná filmovou sérii Mad Max nebo herní svět Fallout, až na to, že tentokrát za to může zmiňovaná bitva mezi superhrdiny a superpadouchy a všudypřítomní Moloidové, kteří požírají celá města včetně lidí v nich žijících.

Výborný scénář a úžasná kresba dělají z tohoto komiksu nezapomenutelný zážitek, který by mohl fungovat i v našich luzích a hájích. Otázkou zůstává, jestli Crew po neúspěchu s bookem Ještě žiju a nejspíš také nepříliš úspěšným (ale rozhodně výborným!) Wolverine vs Hulk na rosomáka úplně nezanevřela.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama