The Killing

28. dubna 2011 v 17:43 | wennyTHEgenius |  TV

V době, kdy se většina mých oblíbených seriálů za mořem blíží do finále, se jako blesk z čistého nebe objevila novinka kanálu AMC - třináctidílný detektivní seriál The Killing. V neděli bude ve Státech odvysílána jeho šestá epizoda a už teď je mi jasné, že spolu s Boardwalk Empire se pro mě jedná o jedno z největších příjemných překvapení letošní seriálové sezóny.

Seriál přináší mozaiku několika příběhů spojených s jednou vraždou, jejíž vyřešení je hlavním tématem celé sezóny. Zavražděna byla mladá, slušná a ničím nevybočující středoškolačka, nalezena byla v autě volebního štábu kandidáta na starostu. Tvůrci nás tak nechávají současně sledovat příběhy vyšetřovatelů Sarah Linden a Stephena Holdera, pozůstalých, podezřelých a politické intriky v souboji o post starosty. V průběhu seriálu je nám pak postupně odhalováno pozadí a na povrch vyplouvají rádoby skrytá tajemství a minulost všech postav, která není vždy tak růžová, jak by měla být.

Že vám to něco připomíná? Pokud se vám při popisu seriálu asocioval kultovní Twin Peaks, pak vězte, že nejste sami. Právě k tomuto seriálovému skvostu Davida Lynche je The Killing často přirovnáváno. A něco na tom opravu bude, i když je tento seriál ve skutečnosti remakem (ale prý velmi volným, což nejsem schopen posoudit) původního dánského detektivního seriálu. Americká předělávka má se svým starším a slavnějším bratrem (teď myslím opět Twin Peaks - jen pro upřesnění, abych se do toho nezamotal) zčásti podobnou zápletku - tedy vraždu mladé a (zdánlivě?) nekonfliktní dívky. Jakési nadpřirozené prvky, které nám předkládal Lynch, tu tentokrát chybí, což ovšem není na škodu, protože v tomto seriálu působí vše (někdy až moc) reálně. To se projevuje především na značné emotivní vypjatosti některých scén. Právě to a dále ještě ponurou atmosféru, která celý seriál provází, mají tyto dvě díla společná.

Velký podíl na celkové atmosféře má zasazení děje do deštivého Seattlu a také značně temná a minimalistická hudba. Co bych pak ocenil nejvíce, je vhodná volba herců. Kromě Michelle Forbes (True Blood), která zde hraje zdrcenou matku, tentokrát volba padla na povětšinou nepříliš známé tváře. To a fakt, že se nejedná o žádné přehnané krasavce, jak bývá u některých amerických seriálů zvykem, přidává na realičnosti celého seriálu. Většina herců pak hraje skvěle a je to také jejich výkon, který přispívá k emocím, které seriál na diváka přenáší. Pokud bych měl někoho vypíchnout, pak by to byla tři jména - představitelé hlavních detektivů Mireille Enos a Joel Kinnaman a otec zavražděné dívky Brent Sexton.

O kvalitě detektivky samozřejmě promlouvá její scénář a především pak jeho rozuzlení. Seriál v současné době není ještě ani ve své půlce, takže z tohoto pohledu je ještě brzy hodnotit. Tak snad jen malá poznámka - zatím co příběhová linie týkající se vyšetřování vraždy mi přijde dokonalá, ta politická mě prozatím malinko nudí. Ale uvidíme, co přinesou další díly.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama