Správci osudu

24. března 2011 v 13:46 | wennyTHEgenius |  Film
Osud je podivná věc. Už odpradávna se stal terčem různých filozofů a o jeho existenci se vedou debaty i na akademické půdě. Hlavní hrdina filmu Správci osudu, mladý a nadějný politik David Norris (Matt Damon), má hlavu plnou úplně jiných

starostí, například jak se úspěšně dostat do senátu. Osud nebo ten, kdo ho řídí, mu má však brzy vkročit do cesty v podobě krásné Elise (Emily Blunt), se kterou přichází na scénu i věc, které se v kuloárech říká láska na první pohled. Jak se dá ovšem očekávat, osud je svině nepřejícná, a tito dva se nemají už nikdy setkat. Ovšem i oné nepřejícné svini ne vždy vše vyjde, tak jak si přeje, a proto David po nečekaném (a nenaplánovaném) druhém střetnutí s Elise nedobrovolně nahlíží pod slupku každodenní reality a střetává se s podivnými muži v kloboucích, kteří se mu za každou cenu snaží vysvětlit, že se s Elise již nikdy nemůže setkat. Jak ale jistě očekáváte, láska je silnější a proto se David rozhodne svůj osud přepsat. Jestli se mu to povede, je už věc druhá.

Převést povídku Adjustment Team o organizaci skrytě řídící naše životy (jistá podobnost se seriálem Fringe zřejmě není zcela náhodná), jejímž autorem je známý sci-fi autor Philip K. Dick (na motivy jeho děl byly natočeny již např. filmy Blade Runner nebo Minority Report), se rozhodl napsat a debutově také zrežírovat George Nolfi (scénarista Dannyho parťáků 2 a Bourneova ultimáta). A víceméně úspěšně se mu to také podařilo.

Správci osudu představují kombinaci napínavého sci-fi thrilleru a romantického filmu, což je kombinace kolikrát těžko ukočírovatelná. Nolfi se toho ovšem nezalekl a nutno uznat, že tempo filmu a přechody mezi napětím a romantickými pasážemi zvládl obstojně. Lví podíl na tom, že to celé klape, mají ale představitelé hlavních rolí. Mezi Emily Blunt a Mattem Damonem chemie opravdu funguje, a tak nemáte problém jim jejich lásku nejen uvěřit, ale dokonce jim ji i přejete. Napínavější scény taky šlapou, jak mají a vysoké tempo filmu se tak drží celou stopáž. Ta sama o sobě není bůhví jak dlouhá, což má ovšem svůj rub i líc. Tak za prvé rozhodně nedojde k tomu, že byste se v kině začali nudit. Na druhou stranu je dobré přiznat, že na konci scénář ztrácí dech, kupí se nelogičnosti a celé je to tak nějak ukvapené.

I přesto jsou Správci osudu příjemným jarním větříkem v českých kinech. Romantický film, který by byl bez větší mentální újmy přístupný i mužům tu dlouho nebyl. Navíc v kombinaci se sci-fi zápletkou a přesahem do základních filozofických otázek s návštěvou kina rozhodně neprohloupíte.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama