Ultimates 2/2: Jak ukrást Ameriku

8. února 2011 v 17:40 | wennyTHEgenius |  Komiks
ultimates

Jako jeden z prvních komiksů v tomto roce přichází na český trh zakončení série Ultimates Marka Millara. Abychom si v tom hned ze začátku udělali jasno (a jak jsem viděl na internetu, ne každý v tom jasno má), jedná se už o čtvrtou knihu. Millarovi byly svěřeny první dvě sezóny nejzářivějšího týmu marvelovského ultimate vesmíru, každá z nich byla rozdělena na dvě knihy a tato je zakončením série druhé.

A to není rozhodně poslední věc, která může neznalého českého komiksového fanouška mást. Jak jsem už zmínil, jedná se o sérii z alternativního (tzv. ultimate) marvelovského vesmíru. Vesmíru, ve kterém je Nick Fury černoch a Hulk žere lidi. Zapomeňte tedy na všechno, co se kdy stalo týmu Avengeres (u nás se představil např. v 90. letech v několika číslech Spider-mana či nedávno v Tajných válkách) nebo kterémukoli z jejich členů tak, jak je vymyslel Stan Lee. Ultimate vesmír bere staré známé tváře a převypravuje jejich příběh znovu, pěkně od začátku, ale hlavně jinak a často taky pěkně drsně.

Jak jinak by se mohlo stát, že by hlavní marvelovský tým skončil v rukou cynického scénáristy Marka Millara (u nás vyšly jeho Wanted a Kick-ass)? Ten, kdo četl předchozí tři díly, už moc dobře ví, že na všestranně kladné hrdiny můžeme zapomenout.
Dokonce ani Captain America tady není za úplného Mirka Dušína jako obvykle a obdobně jako ostatní členové týmu skáče, jak jeho zaměstnavatel, vláda Spojených Států, píská. Spíše než o klasickém superhrdinském komiksu se zde můžeme bavit o (špionážním chcete-li) thrilleru.
ultimates1

Poté, co se podařilo v první sérii tým poskládat dohromady a zažehnat mimozemskou invazi, rozjel v minulém díle Millar kolotoč zvratů naplno. Přiznávám, že pro mě osobně byl předchozí díl Ultimates prozatím tím nejlepším, co u nás od Marka Millara prozatím vyšlo. Autor v něm dokázal umně balancovat na hraně akce a dialogů a celou dobu nechával čtenáře na pochybách o tom, kdo je dobrý a kdo špatný, co je iluze a co pravda. Na začátku Jak ukrást Ameriku se tak ocitáme v době, kde už má tým Ultimates namále. Hulk byl popraven (i když bedlivý čtenář ví, že zas až tak jednoznačné to nebylo), Thor je prohlášen za podvodníka a tým si hřeje na bedrech zrádce. Víc už neřeknu, protože nechci spoilerovat.

Čtvrtý díl Ultimates je tentokrát pořádná bichle (přes 200 stran) a je to rozhodně důstojné zakončení série. První třetina se stále nese v duchu zrady a rozplétání zápletky obdobně jako minulý díl. Hned poté ovšem Millar vykládá karty na stůl, vše se vyjasňuje a začíná přes sto stran dlouhá monumentální závěrečná akce, která je stejně tak čirá jako zábavná. A jsou to právě tyto rozmáchlé bitvy, které dají vyniknout precizní a detailní kresbě Bryana Hitche, známé již z předešlých dílů. V této souvislosti samozřejmě nemůžu nezmínit úžasnou rozkládací mnohostranu.

Co dodat? Mou slabost pro pláštěnkáře už jste nejspíš zaregistrovali a proto nebudu chodit dlouho okolo horké kaše. Velmi nápaditý scénář a dokonalá kresba dělají z celé série Ultimates jedno z nejlepších děl, které u nás na tomto poli vyšlo, a tento díl je jejím dokonalým završením.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama