Y: Poslední z mužů #3: Malý krok pro lidstvo

16. prosince 2010 v 20:50 | wennyTHEgenius |  Komiks
y1

Příběh muže, kterému se jako jedinému (tedy když nepočítáme jeho malpu, která je taky mužského pohlaví) z neznámých důvodů podaří přežít incident, při němž na Zemi vymřou všichni živočichové s chromozomem Y, se v české mutaci poprvé objevil před dvěma lety. Poté se nad chvíli odmlčel, ovšem letos vyšly knihy rovnou dvě. Tou poslední byl právě Malý krok pro lidstvo. Dokazuje třetí book, že si opravdu zaslouží dvě Eisnerovy ceny (za nejlepší sérii na pokračování a za nejlepší kresbu), kterými se pyšní na obálce?

Problém je v tom, že když se něco až moc chválí, často z toho vyplynou přehnaná očekávání. První díl, Jako jeden muž, jsem považoval za příjemný rozjezd série, který těžil z přitažlivého tématu, netradičního střihu v ději a více než akcí byl zaplněn čtivými dialogy. Druhý díl, který vyšel v první polovině letošního roku, rozhodně nebyl špatný a opět se příjemně četl, ale jaksi jsem se nemohl zbavit pocitu, že se v něm vlastně skoro nic nestalo.

Malý krok pro lidstvo je na tom o něco lépe, což je možná dáno tím, že se v něm objevuje více akce než v obou dvou předchozích dílech dohromady. Yoricka v něm nalézáme opět ve společnosti agentky 355 a doktorky Mannové na cestě do její rezervní laboratoře. Střet s ruskou občankou je však donutí udělat si malou odbočku, protože zjistí, že by co nevidět měla na Zemi přistát vesmírná loď. A spolu s ní dva muži. Všechno ale zkomplikují agentky Mossadu, které jsou jim v patách… Jen z úvodního nastínění děje je jasné, že tentokrát tahle road movie (takhle na mě prozatím tato série působí) přeci jenom vygraduje - a opravdu je tomu tak. Kromě vybroušených dialogů scénáristy Briana K. Vaughana tentokrát přichází na řadu také napětí a akce a rozhodně je to jen ku prospěchu věci.
y2

Tedy alespoň takový je titulní příběh Malý krok pro lidstvo, který sestává z pěti sešitů. Knihu pak doplňuje další dvoudílný příběh, který napětí titulního příběhu odlehčuje a přináší rozdílný styl vyprávění, které v této sérii působí jako svěží vítr. Kresby se opět ujala malířka Pia Guerra a přináší svůj standard, tj. mainstreamovou kresbu, která nijak zvlášť nenadchne, ale ani nijak neurazí a skvěle slouží příběhu a scénáři, o který zde jde především.


Jednu výtku bych však měl, i když to může být pouze můj osobní názor. Y je typickým příkladem komiksu se scénářem ve stylu televizního seriálu. Pokud pominu fakt, že se díky rychlosti vydávání komiksových sérií v Česku dočkáme rozuzlení až za pár let, jsem trošku zklamán z tempa vyprávění v jednotlivých knihách. Člověk by čekal, že by mohl jeden komiksový sešit odpovídat jednomu dílu televizního seriálu, v případě Y: Poslední z mužů je na to však potřeba jedna celá kniha. Možná je to až moc častým využíváním velkých panelů, možná je Vaughan jenom lenoch.

Člověka to bohužel přivádí na otázku, proč se sérii, ve které se toho stane na tak velké ploše tak málo, dostalo tolika ocenění. Důvod bude zřejmě prostý. Nejspíš bych neměl hodnotit jednotlivé booky, ale posoudit sérii (obdobně jako právě u televizního seriálu) jako celek. A tak si teda pár let počkám a pak vám řeknu, jaký ten Poslední z mužů vlastně je.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 goldschmidchen goldschmidchen | E-mail | Web | 22. ledna 2011 v 22:30 | Reagovat

To si tedy počkáme...tahle série se opravdu táhne jako "sopel". Zatím to vypadá, že to dostalo tolik ocenění jen z hlediska toho, že jde o dobrý nápad.:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama