Kůstek #1: Útěk z Kůstkova

11. listopadu 2010 v 18:54 | wennyTHEgenius |  Komiks
kustek
Uběhlo už pár měsíců od chvíle, co se na pultech knihkupectví objevila pěkně tlustá komiksová kniha. A ačkoli ji vydavatelství Crew na svých stránkách označovalo za jeden z nejlepších komiksů všech dob, já s koupí neustále váhal. Jednak proto, že na mě obálka působila tak trošku dětským dojmem, a taky protože se jednalo o fantasy. A popravdě, já naposledy četl fantasy knihu ještě někdy na základce (a byl to Pán prstenů) a od té se mu úspěšně vyhýbám. O mém postoji k fantasy svědčí taky fakt, že jediný komiks s touto tématikou, který jsem kdy četl, byl parodický Smax. Ale nakonec jsem se nechal panem Pavlovským a spol. přesvědčit, že bych do této klasiky zainvenstovat měl. Už jen proto, že má nejspíš více lidí stejný názor jako já, kniha se neprodává a hrozí, že další díl nevyjde. A po přečtení uznávám, že by to byla škoda (a jsem na sebe nekriticky pyšný, že jsem snad přispěl k oddálení této neblahé události).

Kniha vypráví příběh tří obyvatel Kůstkova, legračních postaviček s velkými nosy, které jsou na cestě pryč ze svého rodného města. A ne tak úplně dobrovolně. Jeden z nich, malý podvodník a držgrešle Podfa Kůstek je odsud totiž za své podvodné machinace vyhnán a na jeho útěku ho doprovází nepříliš moudrý, ale dobrácký Švanda Kůstek a ústřední hrdina Ferda Kůstek. Hned zkraje je však rozdělí roj zuřivých kobylek a Ferda Kůstek je tak nucen vydat se sám přes hory do neznámého údolí, kde se potká s krásnou Trnkou, její tvrďáckou babčou a do toho všeho se připletou věčně hladoví Krysáci, jeden červený drak kouřící doutníky a kraví dostihy.

kustek1

Ačkoli má kniha skoro 300 stran, častokrát se může zdát, že se v ní zas tak moc nestane. I přesto je však cítit, že ve svém scénáři Jeff Smith buduje na pozadí větší zápletku a mytologii a tento začátek je pouhým klidem před bouří. Příběh příjemně odsýpá a spíše než na překotném ději a akci staví na budování charakterů hlavních postav a opravdu vybroušených dialozích. Nebudeme si nic nalhávat, ona to opravdu je pohádka, ale spíše než k Popelce bych Kůstka přirovnal např. k takovým Úžasňákovým, protože je to pohádka, která chytne snad každou věkovou skupinu (v tomhle popisek na zadní straně opravdu nelže). Velkou měrou k tomu přispívá břitký humor, který je obsažen snad na každé straně (a troufám si říct, že hodně vtipů dítě opravdu pochopit nemůže) a právě jednotlivé postavy, ke kterým si lehce vybuduje kladný vztah. Nic z toho by ale nefungovalo bez trefného překladu Michaela Bronce, který byl dokonce nominován na cenu Muriel 2010.

Ruku v ruce se scénářem jde i kresba Jeffa Smithe. Jeho jemná linka k celému příběhu neuvěřitelně sedí a po chvíli jsem si ji zamiloval. I značně ikonický zjev hlavního hrdiny jsem po čase překousl. Navíc musím přiznat, že právě tato ikoničnost umožňuje lepší vžití se do hlavní postavy. Jediné co trošku zamrzí, je fakt, že u nás kniha vyšla pouze černobíle. Chápu, že na to Crew sází, protože jedny z jejich nejprodávanějších sérií vycházejí v černobílém provedení (Usagi Yojimbo, Garfield) a navíc to sráží cenu, ale nejsem si jist, jestli to není v tomto případě tak trošku kontraproduktivní. Takto bylo sice možno vydat dvě první knihy za slušné peníze v jedné, jelikož první díl českého vydání obsahuje první dva booky originální, Útěk z Kůstkova a Kraví dostihy (otázkou zůstává, proč nebyl rovnou spolu s nimi vydán i díl třetí, který uzavírá první trilogii), ale nejsem si jist, že tento tah byl to, co lidé chtějí. Pokud dospělé čtenáře odradí dětská kresba na obalu knihy a téma komiksu, pak stejně dětské čtenáře či jejich rodiče může odehnat černobílé provedení a svoje peníze vloží radši do něčeho "hezčího a barevnějšího" a knihu si tak koupí jen pár zasvěcených.

Přeji si, aby tomu tak nebylo, protože Kůstek je pro mě prozatím největším překvapením roku. Už dlouho si mě žádný komiks tolik nezískal, nepobavil a nedonutil fandit hlavnímu hrdinovi. A především mě donutil číst fantasy a to už je co říct :).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama