Scott Pilgrim vs. the World

15. října 2010 v 22:07 | wennyTHEgenius |  Film
S filmovými adaptacemi komiksových předloh se nám v poslední době roztrhl pytel, ale to nejspíš netřeba připomínat. Všiml si toho každý a dokonce i naše komiksová vydavatelství, která se z toho snaží profitovat a vydávat tématicky ladící komiksy či přímo konkrétní komiksové předlohy v době, kdy film přichází do kin (i když to tak může vyznít, tohle jim rozhodně nemám za zlé, protože mi to dává alespoň naději v tom, že nevydávají jen věci, které se jim líbí, ale mají nějakou vizi a podnikatelského ducha, což může jedině podpořit zdejší komiksový trh).
scott1

A tak nám v babím létě přichází do kin film Scott Pilgrim vs. the World (Scott Pilgrim proti zbytku světa) a do knihkupectví první díl komiksu Scott Pilgrim: Vypečený život flákače. Přiznám se bez mučení, že komiksovou předlohu jsem až doteď neznal a po letmém zhlédnutí obálky a kresby ani neměl nějaké extra nutkání si tuhle věc přečíst. Ovšem trailer na film, to už byla jiná a já se nechal nalákat.

Scott Pilgrim (Michael Cera) je 22tiletý (fakt to ve filmu říká, i když oficiální anotace, jak filmová, tak komiksová, tvrdí, že je mu 23) flákač bez práce, který sdílí pokoj (a postel) se svým homosexuálním spolubydlícím Wallacem (Kieran Culkin), má otravnou starší sestru (Anna Kendrick), hraje na basu v kapele Sex Bom-omb a po drastickém rozchodu se zpěvačkou z konkurenční kapely Envy (Brie Larson) se plácá z jednoho vztahu do druhého. Zrovna, když si začne další románek s čínskou středoškolačkou Knives Chau (Ellen Wong), se mu ve snu zjeví dívka jménem Ramona Flowers, do které se beznadějně zamiluje. Zvlášť potom, co ji potká i naživo a po čase se ukáže, že i ona by mohla mít zájem. Jenže následně zjistí, že proto, aby Ramonu (Mary Elizabeth Winslet) získal, nebude nejtěžší to rozejít se s Knives. Musí totiž porazit jejích sedm zlých ex.

Režisér Edgar Wright (Soumrak Mrtvých, Jednotka příliš rychlého nasazení) si tentokrát více než s obsahem pohrává především se samotnou formou. Bohužel nemůžu posoudit, na kolik vychází z předlohy a co jsou jeho vlastní nápady, ale film jako takový je nabitý pop-kulturními odkazy od podlahy až po střechu. A přitom to celé začíná docela nevinně. První půl hodina filmu působí jako typická teenagerovská komedie doplněná komiksovými prvky, ale už tady si můžeme všimnout převedení klasické komiksové techniky (ti z vás, kdo četli Jak rozumět komiksu, budou vědět, co je to škarpa a ve filmu to ocení, ostatní mají smůlu :) do filmové podoby a to hodně efektní. V okamžiku, kdy se na scéně objeví první zlý ex, se však spád i podoba filmu značně mění a začíná zběsilá jízda ve stylu komiksu, počítačových her a sitcomu. Logika zůstává ta tam, vyžle Scott rozdává a přijímá rány jakoby nic a poražení protivníci se rozpadají na mince. Moje generace si tu musí připadat jako doma, starší ročníky tohle asi nepochopí, protože, co si budeme povídat, tenhle film je docela neortodoxní.
scott2

Když ale říkám neortodoxní, neznamená to hned, že z něho bude kult. K tomu mu bohužel něco chybí. Nejde ani tak o to, že by herci hráli nějak špatně. Ba naopak, takový Michael Cera (Juno, Superbad) je jako Scott Pilgrim dokonale přitroublý jako vždy (otázkou je, jestli by dokázal zahrát i jinou roli, než která je pro něj typická). Skvěle styloví jsou taky Kieran Culkin jako homosexuál Wallace a Alison Pill jako bubenice Kim. A Jason Schwartzman jsi jako hlavní záporák Gideon "o přesdržku" přímo říká. Zbytek obsazení není nijak výrazný, ale žádná katastrofa to taky není. Problémem je vlastně to, co už jsem zmiňoval výše - Edgar Wright se opravdu více zaměřil na formu než obsah. A proto budete Scottu Pilgrimovi fandit spíše proto, že je to takový trouba, než proto, že byste mu přáli lásku s Ramonou Flowers. Chemie mezi hlavními představiteli totiž nefunguje.

A to je škoda. Bylo to fajn, bylo to cool, bylo to vše, na čem jsem vyrůstal převedeno do filmové podoby. Byla z toho cítit i metafora začínající lásky a problém překonávání minulosti partnera. Ale bohužel se pak ta láska a city ztratily někam pod nános všech těch vychytávek a vtípků. Zatím jsem se nerozhodl, jestli ten komiks zkusit nebo ne. Mám?
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 lukáš dvořák lukáš dvořák | E-mail | 1. května 2013 v 13:01 | Reagovat

Nejlepší film :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama