Parchanti #1: Vsaďte si

28. října 2010 v 22:14 | wennyTHEgenius |  Komiks
parchanti

Jak jsem tu už před časem zmínil, česká komiksová vydavatelství se tento rok zcela rozumně snaží svézt na sílící přívalové vlně filmů dle komiksových předloh. Obchodní tah je to určitě správný, jestli to ale přitáhne ke komiksům víc lidí, ukáže teprve čas. A tak se ve stejný rok, v němž přichází do kin film Parchanti, objevil v podání Comics Centra první svazek předlohy a druhý ho bude už brzy následovat (stejně jako recenze na něj).

Možná bychom se mohli dohadovat, proč se z Losers, jak se komiks i film jmenují v originále, u nás stali Parchanti, ale spíše by to byla zbytečná práce, jelikož za to očividně může (často podivná) politika českých filmových distributorů v přejmenovávání názvů zahraničních filmů, z níž Comics Centrum nejspíš následně vycházelo. Každopádně to není na škodu, protože tomuhle týmu hrdinů sedí názvy oba. Pokud tedy můžeme označit za hrdiny pět bývalých agentů CIA, kterým se povedlo o jejich vedení odhalit něco, o čem rozhodně vědět neměli, načež čirou náhodou bouchl vrtulník, ve kterém měli letět. Tedy alespoň to si v CIA mysleli a považovali je za mrtvé. Ideální stav pro partu špionů a zabijáků, kteří touží po pomstě a odhalení svých zkorumpovaných bossů. Zvlášť když mají po ruce agentku, která pro CIA stále pracuje.

Tohle je ve zkratce úvod příběhu, kolem kterého se Parchanti točí. A možná byste ho měli vědět předem, jelikož hned první sešit vás vpustí přímo do centra dění a čtenáři z toho jde hlava kolem. Když se vám zmatený začátek podaří překousat a zpozorujete, kdo je kdo, a o co tam sakra vlastně jde, čeká vás odměna v podobě delšího příběhu Goliáš, rozděleného do pěti sešitů. Tady už scénárista Andy Diggle odvádí slušnou práci, tedy rozumějte - rozjíždí příjemnou špionážní akci, kde o násilí není nouze, moc se nekecá, a když už, tak jsou to hlášky drsný jako asfalt. Příběh příjemně odsýpá, a i když je to občas pořádná mission impossible, nepůsobí nijak zvlášť nelogicky (i když do reálu to má taky docela dost daleko - asi tak jako křováci do Tesca).
parchantiA

Celkově záleží na tom, jestli máte tenhle drsnější styl rádi a nevadí vám další variace na téma "vládní spiknutí" a "hláškující drsňáci, kteří vydrží vše". Možná by nebylo na škodu trošku více si pohrát s charaktery jednotlivých členů týmu, abych si z komiksu neodnášel jen to, že "ten černoch chce být s rodinou, blonďák je přes počítače, Clay tomu velí a ten s kloboukem umí dobře střílet". Ale jsou to první díly delší série, takže se to snad v příštích dílech spraví. Co však určitě stojí za vypíchnutí je atmosférická kresba chlápka, co si říká (nebo se tak možná fakt jmenuje) Jock. Pokud se vám líbilo např. 100 nábojů nebo DMZ: Válečná zóna, pak tohle budete milovat.

Prostě a jednoduše - jsem rád, že se i letos objevila další slušná série, která nabízí čtení pro dospělé čtenáře a nabízí alternativu proti všem různým pláštěnkářům. I když Parchantům do dokonalosti mnohé schází, je to pořád příjemná a atmosférická jízda a pokud máte tenhle žánr rádi, určitě si je oblíbíte.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 MackMERLE33 MackMERLE33 | E-mail | Web | 9. prosince 2011 v 7:54 | Reagovat

I had got a dream to begin my own firm, however I didn't earn enough of money to do this. Thank God my close mate advised to take the <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/mortgage-loans">mortgage loans</a>. Hence I used the term loan and realized my dream.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama