Machete

6. října 2010 v 18:58 | wennyTHEgenius |  Film

Po Expendables a Predátorech to tak vypadá, že se nám letos v kinech objevila retro vlna klasických béčkových akčních filmů ala 80. léta. Vrcholem letošní béčkové sezóny je pak jednoznačně Rodriguezův Machete. Co mělo být původně pouze trailerem na fiktivní film, který byl vysílán mezi Rodriguezovým Planet Terror a Tarantinovým Auto zabiják v projektu Grindhouse, se nakonec stalo 105minutovou poctou béčkovým akčním filmům.

machete1
Hlavním hrdinou téhle zběsilé jízdy je mexický policista přezdívaný pro svou obratnou práci s ostrými nástroji Machete (Danny Trejo), který hned na začátku filmu padne do léčky zlotřilému vládci drogového podsvětí (Steven Seagal) a následně se přesouvá do Texasu. Při hledání práce se tak nějak připlete do vrcholícího sporu mezi protimexikánským senátorem McLaughlinem (Robert De Niro) a jeho přívrženci na jedné straně a jeho odpůrci vedené tajemnou She (Michelle Rodriguez) na straně druhé. Na paty se mu navíc pořád lepí agentka migračního úřadu v podání Jessicy Alby.

Zápletka pro klasické béčko jako vyšitá, řeklo by se a ono je to opravdu tak. Moc logiky ve filmu nehledejte, o to tady ani nejde. Minimálně pětkrát si během něho řeknete: "to je ale blbost", ale v takovém tom úsměvném duchu, takže potud všechno v pořádku. Celý film jako takový totiž není pouhé béčko, ale opravdu (podobně jako Planet Terror) snaha o poctu všem akčním béčkovým filmům, a proto je podobnými zhovadilostmi, nesmysly, špatnými střihy a debilními dialogy přímo prošitý. Ale je to jízda od začátku až dokonce - humorná (v tom nejčernějším slova smyslu), zábavná, nesmírně krvavá a nesmírně "cool".


Pokud se ale z Machete někdy stane kultovní film (pro mnohé už jím je teď), pak to bude především díky hereckému obsazení. Pokud jde o Dannyho Treja, nemůže být o žádném hereckém výkonu řeč. Ten člověk opravdu hrát neumí, na druhou stranu se ale umí tvářit tak drsně, že by z něj i Chuck Norris měl strach, sbalit každou sukni, která se mu dostane pod ruku, usekat všechny končetiny, přežít střelné zranění, zhoupnout se z okna na tlustém střevě a dokonce se i převtělit do role zahradníka tak, jak ho u nás známe z reklamy na Mountfield. Takže proč ne?

Robert De Niro se zde objevuje v další ze svých komediálních rolí a opět dokazuje, že je "pan herec". Příjemně překvapil i Jeff Fahey v roli senátorovy pravé ruky a Cheech Marin jako Machetův bratr a svérázný kněz (aneb adept na další film nenáviděný církví). Naopak 150kilový Steven Seagal pobaví spíše tím, jak svou roli zloducha bere vážně. Jessica Alba, Michelle Rodriguez i Lindsay Lohan (i když ta ne tak úplně docela) jsou pak ve filmu především proto, aby vypadaly sexy a podlehly Machetemu, což se jim (postupně) daří.

Co víc dodat? Snad jen, že ve filmu mohlo být víc kultovních hlášek, možná mohl být o trošku kratší nebo v něm naopak mohly některé postavy dostat větší prostor. Ale čert to vem, protože "Machete will be back in Machete kills and Machete kills again" :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama