Hellboy #7: Pražský upír a jiné povídky

19. října 2010 v 19:45 | wennyTHEgenius |  Komiks
V září se na pultech knihkupectví objevila v pořadí už sedmá kniha příběhů paranormálního vyšetřovatele Hellboye. V originále se kniha jmenuje, dle jedné z povídek v ní obsažených, The Troll Witch and others. U nás byl z logických (rozuměj marketingových) důvodůhellboy7
vybrán název dle povídky jiné - tedy Pražský upír a další povídky. A jak už z názvu vyplývá, po minulé poněkud zmatené (viz Hellboy#6: Podivná místa) knize, sestávající se z dvou delších příběhů, se nám tentokrát Hellboy (obdobně jako v předešlých dílech Spoutaná rakev a Pravá ruka zkázy) představuje v souboru povídek.


A popravdě, na rozdíl od minulého dílu, jí není, co vytknout. Pokud jste znalí Hellboyova světa, pak vám již nejspíš došlo, že to, co povětšinou jeho stvořitel, scénárista a kreslíř Mike Mignola s oblibou dělá, je to, že po světě sbírá různé pověsti, báje a mytologické postavy a pak je "pouze" zasadí do Hellboyova vesmíru. Uvozovky jsou zde opravdu na místě, jelikož způsob, jakým se Mignola dokáže s tímto propojením vypořádat je zcela originální, atmosférický a v mnoha případech dokonalý. Spíše než na delším příběhu (kde se Mignolovi v minulé knize nedařilo) je na povídkách vidět, jak brilantní scénárista Mignola je, když dokáže příběh nastínit, rozehrát a vypointovat na pouhých osmi stranách. Jedinou nevýhodou (ostatně stejně jako každé sbírky povídek) je pak to, že jsou zde kousky slabší a kousky lepší. A u Hellboye velmi záleží na tom, z jaké pověsti autor vychází a jak tato čtenáři sedne. Protože sto lidí - sto chutí.

Sedm povídek, obsažených v tomto titulu, nám opět ukazuje Hellboyovu minulost a jeho působení v Ú.P.V.O. a příjemně tak rozšiřuje celý Hellboyův svět a jeho mytologii. V úvodní Pananggalan se Hellboy dostane klasicky do potíží, ani neví jak, a vše vyřeší diplomatickou cestou. Tedy svou kamennou pravačkou. V následující povídce Hydra a lev se ďábelský vyšetřovatel dostane až k problémům vzniklým v řecké mytologii, které dle všeho nejsou tak neaktuální, jak by se mohlo zdát. Dle mého nejlepší povídkou celé sbírky je pak Trollí čarodějka, ne nadarmo se po ní sbírka v originále jmenuje. Mignola zde převypravuje norskou pověst velice atmosféricky a Hellboy je zde v konečné fázi pouhým pozorovatelem, což většinou nebývá zvykem.

hellboy7a

Čtvrtou povídkou je Pražský upír, který je kromě svého situování v našem hlavním městě zvláštní také skutečností, že zde poprvé (tedy alespoň v hlavní řadě) Mignola půjčil svého hrdinu jinému kreslíři. Zde se jí ujal Craig Russel (Sandman, Koralína) a ačkoli se od té Mignolovy výrazně liší a jé výrazně ale výrazně méně temná, nepůsobí zde vůbec nepatřičně a člověk si na ni lehce zvykne. Se samotným příběhem této povídky to tak slavné není. Až na několik vtipů se jedná spíš o bezduchou rubačku a tak nejvíc asi zaujme to, že při ní Hellboy a pražský upír proskáčou Starým Městem a ulomí oštěp sv. Václavovi.

Následující Experiment Dr. Carpa je opět ukázkou originální kresby Mika Mignoly, navíc přináší skvělý příběh s vyvoláváním ďábla a překvapivou pointou - takhle přesně mám Hellboye rád. Jak Hellboye rád nemám je na druhou stranu případ povídky Ghúl. Možná je to tím, že jsem kulturní barbar, možná tím, že moc neholduji poezii. A asi proto mě taky příliš nezaujal troll citující nejrůznější básně (i když v takovém Červu dobyvateli mi poezie zase tolik nevadila). Závěrečnou povídkou je Makoma, která vypráví (dle všeho známou) africkou pověst. Jedná se o nejdelší povídku z celé sbírky a kresby se zde (alespoň na část odehrávající se přímo v Africe) ujímá další kreslíř - Richard Corben, jehož podání Hellboye jsem si okamžitě zamiloval. Ale co naplat, Mike je prostě Mike. I přes menší nedostatky jsou Pražský upír a jiné povídky, na rozdíl od studené sprchy v podobě minulého dílu, příjemným osvěžením, které dokonalým způsobem rozvíjí Hellboyovu historii a jeho svět.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Thunair/Gal Thunair/Gal | E-mail | Web | 22. října 2010 v 14:29 | Reagovat

Souhals že trolí čarodějka je nejlepší!:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama