Hellboy #6: Podívná místa

24. září 2010 v 18:05 | wennyTHEgenius |  Komiks
Jako první článek přihodím recenzi, kterou jsem nedávno napsal na comicsdb.cz (BTW velmi užitečná stránka).

hellboy6
Do hodnocení Podivných míst se mi dlouho nechtělo, ačkoli mi tento kousek leží už přes rok v knihovně. Před přečtením Pražského upíra jsem se ale rozhodl ponořit se do něj znovu, abych si připomněl děj a dostal se znovu do obrazu. No a moc lehké to opět nebylo.Ačkoli Mike Mignola v jednom z komentářů tvrdí, že tento svazek, v pořadí už šestý, uzavírá jedno hellboyovské období, mám pocit, že to bylo uzavřeno už v díle minulém, na jehož konci Hellboy opustil ÚPVO. Zatímco Abe a spol. se s Hellboyovým odchodem vypořádali bravurně (viz samostatná série), Hellboyova sólová dráha začíná, řekněme, poněkud rozporuplně. A především zmateně. Ale popořadě.

Kniha se skládá ze dvou příběhů - Třetího přání a Ostrova. Třetí přání je, dalo by se říci, trošku delší povídka, ve které se Hellboy dostává skrz Afriku a po seznámení s jednou postavou africké mytologie, která se stane jeho pomocníkem, do hlubin moře. A tady je první "ale" - na konci Červa dobyvatele Hellboy zmiňuje svůj odchod do Afriky, aby v ní v podivných místech pobyl pouze cca prvních deset stránek. Pokud se i zbytek knihy odehrává v Africe, není to nijak zvlášť poznat. Objeví se tu pár narážek na africkou mytologii a to je vše. Tyto narážky nejsou nijak vysvětleny (možná by bylo na místě mírné objasnění v komentáři Mika Mignoly místo jeho zkušeností se "strašnou východoevropskou chřipkou" chycenou v Praze :) a čtenář je nucen dohledat si je sám, což sice není na škodu jeho vzdělání, ale příběh by měl fungovat i bez toho, což se ovšem občas neděje. Každopádně je Třetí přání povedená a příjemně temná povídka, tak jak to mám u Hellboye rád.

S Ostrovem už to ovšem tak slavné není. Ani po třetím přečtení si nejsem tak úplně jistý, co se to vlastně na stránkách tohoto komiksu odehrálo, a to se neřadím mezi dutohlavé jedince. Čtení to není opravdu odpočinkové. Po pečlivém bádání je možno odvodit si, o co vlastně jde, ale jednoduchá práce to není. Chtělo by se doufat, že Mignola pracuje s naznáky, ale asi to tak nebude. Ono je to opravdu jen tak nějak zmatené a nedotažené, jakoby Mikovi občas docházel dech.

hellboy6a


Kresba je samozřejmě i tentokrát dokonale atmosferická a prostě taková jakou máme od Mignoly rádi. Potěší i komentáře (i když ty by se daly, jak již jsem zmínil, využít i jinak) a bonusy na konci knihy, jejíž české vydání je opět velmi povedené (ona pevná vazba je pevná vazba :). Objevily se hlasy, že příběh Podivných míst začíná dávat smysl po přečtení nadcházejících Hellboyových dobrodružství, kdy do sebe vše zapadne. Takže nezbývá doufat, že to tak bude a že si Mike vybral jen svou slabou chvilku. Jinak bude asi hodně lidí naštvaných.

Komiks hodnotím 70 % hlavně za Třetí přání a kresbu, jinak by to bylo slabých 60 %.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama